VDRS20M040BSE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VDRS20M040BSE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VDRS20M040BSE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description VDR ST 20D 2000A 040V STLDS BULK
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):68V
Varistor Voltage (Min):61.2V
Varistor Voltage (Max):74.8V
Series:VDRS
Package / Case:Disc 22.50mm
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Maximum DC Volts:56V
Maximum AC Volts:40V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Energy:24J
Detailed Description:68V 2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 22.50mm
Current - Surge:2kA
Capacitance @ Frequency:7600pF @ 1kHz