V420LS40B
Hamlin / Littelfuse
V420LS40B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V420LS40B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V420LS40B
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):665V
Varistor Voltage (Min):610V
Varistor Voltage (Max):720V
Series:LS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:560V
Maximum AC Volts:420V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:160J
Detailed Description:665V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:6.5kA
Capacitance @ Frequency:600pF @ 1MHz