V420LS10
Hamlin / Littelfuse
V420LS10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V420LS10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V420LS10
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 680V 2.5KA DISC 10MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):680V
Varistor Voltage (Min):612V
Varistor Voltage (Max):748V
Series:LS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 10mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:560V
Maximum AC Volts:420V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:55J
Detailed Description:680V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:2.5kA
Capacitance @ Frequency:140pF @ 1MHz