V375A8T300B2
Vicor
V375A8T300B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V375A8T300B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V375A8T300B2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 8V 300W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):425V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Features:OVP, UVLO
Efficiency:83.1%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 37.5A 250V - 425V Input
Current - Output (Max):37.5A