V375A8M400BS3
Buy V375A8M400BS3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V375A8M400BS3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 8V 400W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):425V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):400W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:82.8%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 50A 250V - 425V Input
Current - Output (Max):50A