V300LA40CX745
Hamlin / Littelfuse
V300LA40CX745
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V300LA40CX745 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300LA40CX745
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):470V
Varistor Voltage (Min):423V
Varistor Voltage (Max):517V
Series:C-III
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum AC Volts:300V
Energy:335J
Detailed Description:470V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:10kA
Capacitance @ Frequency:7000pF @ 1MHz