V300C5C50BS
Vicor
V300C5C50BS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V300C5C50BS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300C5C50BS
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 5V 50W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Features:OVP, UVLO
Efficiency:81%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 180V - 375V Input
Current - Output (Max):10A