V300C5C50BL3
Buy V300C5C50BL3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300C5C50BL3
Manufacturer Vicor Corporation
Description CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Working:50W
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Input (Max):375V
Voltage - Dropout (Typical):180V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Series:MICRO
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:ITE (Commercial)
Polarization:Quarter Brick
Output Configuration:1
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Part Number:V300C5C50BL3
Line Regulation:81%
Features:OVP, UVLO
Feature Pins:10A
Expanded Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 180V - 375V Input
Current - Breakover:3kV (3000V)