V250LS2P
Hamlin / Littelfuse
V250LS2P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V250LS2P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LS2P
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 410V 1.2KA DISC 7MM
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):410V
Varistor Voltage (Min):369V
Varistor Voltage (Max):451V
Series:LS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 7mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:21J
Detailed Description:410V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz