V250LS40BP
Buy V250LS40BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V250LS40BP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):383.5V
Varistor Voltage (Min):354V
Varistor Voltage (Max):413V
Series:LS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:130J
Detailed Description:383.5V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:6.5kA
Capacitance @ Frequency:1000pF @ 1MHz