V24C15T50BL
Buy V24C15T50BL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24C15T50BL
Manufacturer Vicor
Description V24C Series 50 W Single Output 15 V Mini Family DC/DC Converter
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 273 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Other Names:1102-5884
V24C15T50BL-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:OVP, UVLO
Efficiency:88.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):3.33A