V20E230PL2B1
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V20E230PL2B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V20E230PL2B1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):360V
Varistor Voltage (Min):324V
Varistor Voltage (Max):396V
Series:UltraMOV™
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:300V
Maximum AC Volts:230V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:160J
Detailed Description:360V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:10kA
Capacitance @ Frequency:1100pF @ 1MHz