V0603MHS12NT
Hamlin / Littelfuse
V0603MHS12NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V0603MHS12NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V0603MHS12NT
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 55V 0603
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Series:MHS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:18V
Maximum AC Volts:14V
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:0.015J
Detailed Description:Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Capacitance @ Frequency:12pF @ 1MHz