V0603MHS12NH
Hamlin / Littelfuse
V0603MHS12NH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V0603MHS12NH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V0603MHS12NH
Manufacturer Littelfuse
Description MHS Series Metal Oxide Varistor 16pF 1A; Clamping 55V 0603; 1608 Case
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50797 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Series:MHS
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:F2269CT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:18V
Maximum AC Volts:14V
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Energy:0.015J
Detailed Description:Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Capacitance @ Frequency:12pF @ 1MHz