UMF1C150MDD1TP
Nichicon
UMF1C150MDD1TP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UMF1C150MDD1TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UMF1C150MDD1TP
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:UMF
Ripple Current @ Low Frequency:40mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-10220-2
493-10220-2-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:2.6 Ohms
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:15µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:15µF