UMF1C100MDD
Nichicon
UMF1C100MDD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UMF1C100MDD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UMF1C100MDD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:UMF
Ripple Current @ Low Frequency:25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:50mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-15536
UMF1C100MDD-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:5 Ohms
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF