ULV2G6R8MNL1GS
Nichicon
ULV2G6R8MNL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ULV2G6R8MNL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ULV2G6R8MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 6.8UF 20% 400V SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
5000 pcs12500 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:ULV
Ripple Current @ Low Frequency:50mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:80mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6743-2
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:6.8µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:6.8µF