ULV2D270MNL1GS
Nichicon
ULV2D270MNL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ULV2D270MNL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ULV2D270MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 27UF 20% 200V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 321 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:ULV
Ripple Current @ Low Frequency:70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:112mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6737-6
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:27µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:27µF