ULV2G3R9MNL1GS
Nichicon
ULV2G3R9MNL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ULV2G3R9MNL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ULV2G3R9MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3.9UF 20% 400V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:ULV
Ripple Current @ Low Frequency:35mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-6742-6
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.9µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.9µF