UKT0J220MDD
Nichicon
UKT0J220MDD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UKT0J220MDD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UKT0J220MDD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:UKT
Ripple Current @ Low Frequency:45mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF