UKT0J103MHD
Nichicon
UKT0J103MHD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UKT0J103MHD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UKT0J103MHD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 181 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:UKT
Ripple Current @ Low Frequency:1.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8975A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-10608
UKT0J103MHD-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10000µF