UCP2G680MHD
Nichicon
UCP2G680MHD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCP2G680MHD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCP2G680MHD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 60 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:UCP
Ripple Current @ Low Frequency:540mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:810mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-13657
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF