UCP2W181MHD
Nichicon
UCP2W181MHD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCP2W181MHD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCP2W181MHD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 262 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:UCP
Ripple Current @ Low Frequency:1.09A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.635A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-13663
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.890" (48.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:180µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF