UB30BCT-E3/8W
Electro-Films (EFI) / Vishay
UB30BCT-E3/8W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UB30BCT-E3/8W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UB30BCT-E3/8W
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE RECT 30A 100V 25NS TO-263A
(In US Dollars)
1600 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05V @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:TO-263AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):45ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:20µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A