UB3C-0R25F8
Riedon
UB3C-0R25F8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UB3C-0R25F8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UB3C-0R25F8
Manufacturer Riedon
Description RES 0.25 OHM 3W 1% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)
Series:UB
Resistance:250 mOhms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:UB3C-0R25F1TR
UB3C-0R25F1TR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:250 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound