TZMB43-GS08
Vishay Precision Group
TZMB43-GS08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMB43-GS08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMB43-GS08
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 43V 2% 500mW Automotive 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 88575 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):43V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMB43-GS08-ND
TZMB43-GS08GITR
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 43V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 33V