TZMB3V6-GS18
Electro-Films (EFI) / Vishay
TZMB3V6-GS18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMB3V6-GS18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMB3V6-GS18
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 3.6V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 1V