TYC0402A120JHT
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TYC0402A120JHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TYC0402A120JHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TYC0402A120JHT |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | CAP CER 12PF 100V NP0 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.02 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 100V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | TYC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names: | 1-1676852-8 1-1676852-8-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low Dissipation Factor |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 12pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) |
| Capacitance: | 12pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TYC0402A120JHT, use the request quote form to request TYC0402A120JHT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TYC0402A120JHT.The price and lead time for TYC0402A120JHT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TYC0402A120JHT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

