TXS2SS-L2-12V
Panasonic
TXS2SS-L2-12V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXS2SS-L2-12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TXS2SS-L2-12V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 110V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 252 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs40 pcs80 pcs
120 pcs280 pcs520 pcs1000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Gull Wing
Switching Voltage:110VDC - Max
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Other Names:255-5285-5
TXS2SS-L2-12V-ND
TXS2SSL212V
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current):1A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Latching, Dual Coil
Coil Resistance:2.06 kOhms
Coil Power:70 mW
Coil Current:5.8mA