TXS2SL-4.5V-Z
Panasonic
TXS2SL-4.5V-Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXS2SL-4.5V-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TXS2SL-4.5V-Z
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 110V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):0.45 VDC
Termination Style:Gull Wing
Switching Voltage:110VDC - Max
Series:TX-S
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:255-2352-2
TXS2SL-4.5V-Z-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:5ms
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Contact Rating (Current):1A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:4.5VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:405 Ohms
Coil Power:50 mW
Coil Current:11.1mA