TT142N16KOFHPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TT142N16KOFHPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TT142N16KOFHPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description SCR MODULE 1.6KV 230A MODULE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
8 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1.6kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2V
Structure:Series Connection - All SCRs
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:SP000096731
TT142N16KOF
TT142N16KOF-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SCR Module 1.6kV Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module
Current - On State (It (AV)) (Max):142A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):4800A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150mA