TS600-170F-2
Hamlin / Littelfuse
TS600-170F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS600-170F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TS600-170F-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 170MA 2SMD
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:10s
Thickness (Max):0.485" (12.32mm)
Size / Dimension:0.742" L x 0.305" W (18.85mm x 7.75mm)
Series:PolySwitch®, TS600
Resistance - Post Trip (R1) (Max):18 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2-SMD
Other Names:TS600-170F-2CT
TS600-170FCT
TS600-170FCT-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 170mA Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):400mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):170mA