TR250-080U
Hamlin / Littelfuse
TR250-080U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR250-080U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TR250-080U
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 250V 80MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:250V (60V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.150" T (4.80mm x 3.80mm)
Series:PolySwitch®
Resistance - Post Trip (R1) (Max):33 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):14 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:TR080U
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.366" (9.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (60V Int) 80mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):80mA