TPS92515DGQT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS92515DGQT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS92515DGQT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS92515DGQT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC LED DRVR REG PWM 10HVSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.10 | $1.883 | $1.514 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 5.5V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 42V |
| Voltage - Output: | - |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP-PowerPad |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 296-44739-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 2A 10-MSOP-PowerPad |
| Current - Output / Channel: | 2A |
| Applications: | Automotive, Lighting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS92515DGQT, use the request quote form to request TPS92515DGQT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS92515DGQT.The price and lead time for TPS92515DGQT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS92515DGQT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
