TPS7425DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7425DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7425DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS7425DR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LDO Regulator Pos 2.5V 0.2A 8-Pin SOIC T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.935 | $0.844 | $0.761 | $0.745 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 7V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR: | 55dB (100Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | TPS7425DRG4 TPS7425DRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA 8-SOIC |
| Current - Supply (Max): | 1.5mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 115µA |
| Current - Output: | 200mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | TPS7425 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS7425DR, use the request quote form to request TPS7425DR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS7425DR.The price and lead time for TPS7425DR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS7425DR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
