TPS74201RGRT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74201RGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74201RGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS74201RGRT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 0.8-3.6V 20VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.371 | $3.025 | $2.551 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage/Current - Output 1: | 1.8A |
|---|---|
| Voltage - Input: | 0.86 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Breakdown: | 20-VQFN (3.5x3.5) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 1.5A |
| Polarization: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-45209-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 0.055V @ 1.5A |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | TPS74201RGRT |
| Frequency - Switching: | Positive Adjustable |
| Expanded Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable Output 0.8 V ~ 3.6 V 1.5A 20-VQFN (3.5x3.5) |
| Description: | IC REG LINEAR 0.8-3.6V 20VQFN |
| Current - Output: | 0.8 V ~ 3.6 V |
| Current - Limit (Min): | 1 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS74201RGRT, use the request quote form to request TPS74201RGRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS74201RGRT.The price and lead time for TPS74201RGRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS74201RGRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
