TPS73501QDRBRQ1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS73501QDRBRQ1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS73501QDRBRQ1
Manufacturer N/A
Description LDO Regulator Pos 1.25V to 6V 0.5A 8-Pin SON T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25561 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.17V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V
Voltage - Output (Max):6V
Voltage - Input (Max):6.5V
Supplier Device Package:8-SON (3x3)
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VDFN Exposed Pad
PSRR:53dB ~ 51dB (120Hz)
Output Type:Adjustable
Output Configuration:Positive
Other Names:296-40952-2
TPS73501QDRBRQ1-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 6 V 500mA 8-SON (3x3)
Current - Quiescent (Iq):65µA
Current - Output:500mA