TPS73501DRVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS73501DRVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS73501DRVR
Manufacturer N/A
Description LDO Regulator Pos 1.25V to 6V 0.5A 6-Pin WSON EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34682 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V
Voltage - Output (Max):6V
Voltage - Input (Max):6.5V
Supplier Device Package:6-SON (2x2)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type:Adjustable
Output Configuration:Positive
Other Names:296-34785-6
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 6 V 500mA 6-SON (2x2)
Current - Quiescent (Iq):65µA
Current - Output:500mA