TPS65282RGER
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65282RGER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65282RGER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS65282RGER |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 4.5V to 18V input, 4A output synchronous buck converter with dual power distribution switches 24-VQFN -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.009 | $1.814 | $1.636 | $1.60 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 18 V |
| Switch Type: | USB Switch |
| Supplier Device Package: | 24-VQFN (4x4) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 100 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | 296-40895-2 TPS65282RGER-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | - |
| Features: | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max): | 2.7A |
| Base Part Number: | TPS65282 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS65282RGER, use the request quote form to request TPS65282RGER pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS65282RGER.The price and lead time for TPS65282RGER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS65282RGER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
