TPS65283-1RGET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65283-1RGET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65283-1RGET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS65283-1RGET |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 24VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.808 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 9V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 24-VQFN (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-38436-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 3.5A, 2.5A 24-VFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 3.5A, 2.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS65283-1RGET, use the request quote form to request TPS65283-1RGET pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS65283-1RGET.The price and lead time for TPS65283-1RGET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS65283-1RGET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
