TPS65281RGVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65281RGVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65281RGVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS65281RGVR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 4.5V to 18V, 3A, Precision Adjustable Current Limited Power Distribution Switch 16-VQFN -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.992 | $0.896 | $0.808 | $0.79 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 18 V |
| Switch Type: | USB Switch |
| Supplier Device Package: | 16-VQFN (4x4) |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 90 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-VQFN Exposed Pad |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | 296-40894-2 TPS65281RGVR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | - |
| Features: | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max): | 2.7A |
| Base Part Number: | TPS65281 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS65281RGVR, use the request quote form to request TPS65281RGVR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS65281RGVR.The price and lead time for TPS65281RGVR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS65281RGVR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
