TPS65261-1RHBT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65261-1RHBT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65261-1RHBT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS65261-1RHBT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 32VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.621 | $2.352 | $1.984 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 18V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 32-VQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-46477-2 TPS65261-1RHBT-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 3 Output 3A, 2A 32-VFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 3A, 2A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS65261-1RHBT, use the request quote form to request TPS65261-1RHBT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS65261-1RHBT.The price and lead time for TPS65261-1RHBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS65261-1RHBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
