TPS65010RGZRG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65010RGZRG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS65010RGZRG4
Manufacturer N/A
Description Linear Charge Management Li-Ion/Li-Pol 1000mA 4.2V 48-Pin VQFN EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32788 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):5.5V
Supplier Device Package:48-VQFN (7x7)
Series:-
Programmable Features:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:48-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Interface:I²C, USB
Fault Protection:Over Temperature
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion/Polymer 48-VQFN (7x7)
Current - Charging:Constant - Programmable
Charge Current - Max:500mA
Battery Pack Voltage:4.2V