TPS40100RGET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS40100RGET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS40100RGET
Manufacturer N/A
Description DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4.5V to 18V Input 24-Pin VQFN EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12724 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 18 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:24-VQFN (4x4)
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:24-VFQFN Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Other Names:296-18077-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:100kHz ~ 600kHz