TPL0102-100QPWREP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPL0102-100QPWREP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPL0102-100QPWREP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPL0102-100QPWREP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Non-Volatile Linear 14-Pin TSSOP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.198 | $2.887 | $2.604 | $2.547 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ): | 92 ppm/°C |
| Taper: | Linear |
| Supplier Device Package: | 14-TSSOP |
| Series: | - |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 25 |
| Resistance (Ohms): | 100k |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-37937-2 TPL0102-100QPWREP-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Taps: | 256 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C |
| Features: | Selectable Address |
| Detailed Description: | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP |
| Configuration: | Potentiometer |
| Base Part Number: | TPL0102-100 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPL0102-100QPWREP, use the request quote form to request TPL0102-100QPWREP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPL0102-100QPWREP.The price and lead time for TPL0102-100QPWREP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPL0102-100QPWREP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
