TPL0102-100RUCR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPL0102-100RUCR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPL0102-100RUCR
Manufacturer N/A
Description Digital Potentiometer 100kOhm 256POS Non-Volatile Linear 14-Pin X2QFN T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19037 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):92 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:14-QFN (2x2)
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):25
Resistance (Ohms):100k
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:14-XFQFN
Other Names:296-28379-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Interface:I²C
Features:Selectable Address
Detailed Description:Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-QFN (2x2)