TPES50
Apex Tool Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPES50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPES50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPES50 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Description | SOLDERING IRON 50W 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Workstand: | Not Included |
|---|---|
| Voltage - Input: | 24V |
| Type: | Iron |
| Tip - Type: | ET, SMT Series |
| Tip - Temperature: | Up to 700°F (371°C) |
| Series: | Weller® |
| Power (Watts): | 50W |
| Other Names: | PES50 PES50-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Includes: | - |
| For Use With/Related Products: | WES50 Series |
| Features: | Burn Resistant Cord, ESD Safe |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPES50, use the request quote form to request TPES50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPES50.The price and lead time for TPES50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPES50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


