TPC8208(TE12L,Q)
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8208(TE12L,Q) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8208(TE12L,Q) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC8208(TE12L,Q) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Description | Mosfet 2N-CH 20V 5A 8-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.2V @ 200µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOP (5.5x6.0) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 50 mOhm @ 2.5A, 4V |
| Power - Max: | 450mW |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | TPC8208DKR TPC8208DKR-ND TPC8208QDKR TPC8208TE12LQ |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 780pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 9.5nC @ 5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 20V 5A 450mW Surface Mount 8-SOP (5.5x6.0) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 5A |
| Base Part Number: | TPC*208 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPC8208(TE12L,Q), use the request quote form to request TPC8208(TE12L,Q) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC8208(TE12L,Q).The price and lead time for TPC8208(TE12L,Q) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC8208(TE12L,Q).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
