TPC8207(TE12L)
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8207(TE12L) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8207(TE12L) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC8207(TE12L) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Description | Mosfet 2N-CH 20V 6A 8-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.2V @ 200µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOP (5.5x6.0) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 20 mOhm @ 4.8A, 4V |
| Power - Max: | 450mW |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | TPC8207DKR TPC8207TE12L |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2010pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 22nC @ 5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 20V 6A 450mW Surface Mount 8-SOP (5.5x6.0) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6A |
| Base Part Number: | TPC*207 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPC8207(TE12L), use the request quote form to request TPC8207(TE12L) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC8207(TE12L).The price and lead time for TPC8207(TE12L) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC8207(TE12L).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
