TP5KP36A
Hamlin / Littelfuse
TP5KP36A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP5KP36A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TP5KP36A
Manufacturer Littelfuse
Description 5kW 87.8A 2?A 58.1V 40V 36V 44.2V Unidirectional Axial TVS ROHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20217 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:F7625TR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):87.8A